Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Kniha "Krásné Pole očima Vojtěcha Pály"

Poslední změna: Úterý 15.05.2012 10:35
fotokronika zachycující čtvrtstoletí (1945-1970) vývoje jedné z významných slezských obcí

Kniha je unikátní fotokronikou zachycující čtvrtstoletí (1945-1970) vývoje jedné z významných slezských obcí. Zároveň je vzpomínkou na svébytného, tzv. renesančního člověka, který v Krásném Poli prožil většinu života a Slezsko - jeho současnost, měnící se den za dnem v minulost - bylo vděčnou inspirací nejenom pro čočku jeho fotoaparátu, ale i pro hudbu, národopisnou činnost a další oblasti.

Ojedinělý soubor více než sto dvaceti černobílých fotografií z Pálovy bohaté pozůstalosti, pečlivě vybraných a sestavených pro tuto publikaci, dokládá autorův mimořádný pozorovací talent a smysl pro vystižení atmosféry okamžiku. I proto bylo možné vytvořit na 80 stranách působivý, nadčasový obrazový příběh o tom, jak se tzv. malí lidé vyrovnávají s velkými dějinnými událostmi i každodenním životem. Vojtěch Pála se svými snímky (ať již domů po drastickém osvobození Slezska, které tvoří jakési memento vykoupení, nebo záběry průvodů a oslav nejrůznějšího druhu či momentkovými portréty sousedů) nesnaží hodnotit. Ukazuje prostě tvář dané chvíle v dané době. V tom je síla jeho pohledu i celé knihy, která přináší historicky mimořádně cenné, většinou poprvé publikované fotografie v estetickém grafickém celku.

-- Aleš Rett, ředitel Montanex,a.s.--

 

křest knihy Vojtěcha PályKniha byla slavnostně pokřtěna v prostorách obřadní síně Radnice v Krásném Poli ve čtvrtek 26.4.2012 u příležitosti 67. výročí osvobození Krásného Pole. Zájemci mají možnost si publikaci zakoupit na zdejším úřadě za cenu 120,- Kč.


Fotografie: rodinný archiv                                                                                         kniha Krásné Pole očima Vojtěcha Pály
Sestavili a popisky opatřili: Zdeňka Klásková, Dušan Pála
Grafická úprava: Zdenka Weissová
Obálka: Zdenka Weissová (s použitím fotografií V.Pály a D.Pály)
Redaktor: Miroslav Vlček
Tisk: Tiskárna Printo Ostrava - Poruba

V roce 2012 vydal Městský obvod Krásné Pole ve vydavatelství MONTANEX, a.s. www.montanex.cz, kde vyšla jako 456. publikace.

 

 

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 444 444


Úřad městského obvodu Krásné Pole
Družební 576
725 26 Ostrava - Krásné Pole


Úřední hodiny »