REGIONÁLNÍ DOBROVOLNICKÉ CENTRUM
DATABÁZE ORGANIZACÍ, KTERÉ POPTÁVAJÍ DOBROVOLNÍKY V DOBĚ PANDEMIE ...
TISKOVÁ ZPRÁVA
Regionální dobrovolnické centrum MSK zveřejnilo databázi organizací požadujících dobrovolníky
Ostrava, 26. 10. 2020 – Před téměř třemi týdny vyzval Moravskoslezský kraj veřejnost, aby lidi v době pandemie zvážili možnost stát se dobrovolníkem. Na výraz vzájemné solidarity byl projekt nazván #BOSMEPARTYJA. Prostřednictvím mailu SPOLU2@MSK.CZ se za tuto dobu přihlásilo téměř 340 dobrovolníků. Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje (RDC MSK) nyní na svých webových stránkách www.msk.regionalnidobrovolnickecentrum.cz pravidelně aktualizuje databázi organizací, které dobrovolníky potřebují. RDC MSK provozuje humanitární organizace ADRA, která je jedním z partnerů projektu #BOSMEPARTYJA.
„Posláním RDC MSK je propojovat organizace s dobrovolníky, kteří mají zájem pomáhat. Je proto logické, že se centrum zapojilo i do pomoci v době pandemie koronaviru. Našim hlavním cílem je nyní pravidelně aktualizovat databázi organizací požadujících dobrovolníky, jejich počty a oblasti dobrovolnické činnosti. Momentálně evidujeme přes dvacet organizací v celém Moravskoslezském kraji, které celkově poptávají více než 80 dobrovolníků. Jedná se většinou o sociální služby, ale v databázi jsou i zdravotnická zařízení. Případní zájemci o dobrovolnictví se tak můžou podívat, jestli se nejedná právě o organizaci, která je v blízkosti jejich bydliště a na mail spolu2@msk.cz zaslat svou nabídku pomoci. Usilujeme o to, aby dobrovolnická pomoc byla v těchto dnech co nejvíce efektivní a adresná,“ uvedla Dagmar Hoferková, vedoucí RDC MSK.
Pomáhat mohou nejenom lidé se zkušeností ve zdravotnictví nebo sociální oblasti, vítáni jsou i další ochotní dobrovolníci bez kvalifikace. Nejvíce dobrovolníků teď chybí v domovech pro seniory, kde personál potřebuje pomoci zejména při aktivizaci seniorů a vyplnění jejich volného času. V dalších zařízeních sociálních služeb je požadována i přímá péče o klienty, pomoc při přípravě či podávání jídla a další pomocné práce.
Než se dobrovolník dostane do konkrétního zařízení, musí nejdříve absolvovat školení, kde se dozví, co přesně ho čeká. Školení zajišťují dobrovolnická centra ADRA v Ostravě, Havířově a ve Frýdku-Místku. Probíhají několikrát týdně on-line a zaberou maximálně 1,5 hodiny. ADRA také zajistí potřebné pojištění a smlouvu. Dobrovolník bude muset doložit negativní test na covid-19, který bude mít hrazený. Všichni dobrovolníci budou ze strany zařízení vybaveni ochrannými prostředky.
KONTAKTY:
Ing. Dagmar Hoferková
Vedoucí Regionálního dobrovolnického centra Moravskoslezského kraje
dcostrava@adra.cz |+420 737 913 114 |www.adraostrava.cz
Komunikace s veřejností:
Mgr. Katarína Kijonková, tel. +420 731 157 469, e-mail: katarina.kijonkova@adra.cz
Více o Regionálním dobrovolnickém centru Moravskoslezského kraje na https://msk.regionalnidobrovolnickecentrum.cz/