Kostel sv. Hedviky Slezské - patronky Slezska

.

První záměry postavit kostel v odlehlé části Ostravy vznikl v roce 1933. Snažila se o to jednota sv. Václava, jejíž činnost byla násilně ukončena v roce 1952. Ani její znovuobnovená činnost v roce 1968 neměla dlouhého trvání. Dlouhá desetiletí přežívající myšlenka nakonec zvítězila. V květnu 1993 byl vysvěcen základní kámen kostela a od druhé poloviny roku 1995 začala výstavba.kostel

Na počátku stála náhodná setkání nadšenců, kteří měli tu odvahu bez milionu se pustit do tak náročné stavby.
Kostel stojí uprostřed vesnice a bude sloužit nejenom k církevním setkáním. Stavební dispozice pamatuje na možnost společenského využití. Stavba má půdorysně velmi nepravidelný tvar a je umístěna na pozemku o rozloze 8 arů.

Umělecká Komise Olomouckého arcibiskupství hodnotí studii nového kostela v Krásném Poli, jako příkladné řešení, schvaluje ji a doporučuje k realizaci. Autorovi Ing. Arch. Richardu Špačkovi navrhuje, aby studii zaslal k publikování v časopise Architekt.
reliéf patronky
Základní výzdobou kostela je keramický reliéf znázorňující patronku - svatou Hedviku. Autorkou reliéfu je Kateřina Gavlasová. Ve věži kostela jsou umístěny 3 zvony (220, 160, 100 kg). Na výstavbě kostela bylo odpracováno 47 231 hod.

Šestileté úsilí občanů Krásného Pole při výstavbě kostela, bylo také oceněno biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem při svěcení dne 20.10.2001.

 

Dne 16.10.2011 při příležitosti desátého výročí vysvěcení kostela v Krásném Poli byla před vchodem do kostela postavena její socha. Atributy sv. Hedviky jsou: bosé nohy, knížecí koruna, v rukou drží model kostela. Sochu vytvořil polský umělecký řezbář Janek Czupryniak.

 socha