Zvláštní užívání pozemní komunikace

Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení

  1. Označení - pojmenování - životní situace

    Zvláštní užívání pozemní komunikace

  2. Základní informace k životní situaci

    K užívání dálnic, silnic a místních komunikací jiným než obvyklým způsobem nebo k jiným účelům, než pro které jsou určeny (dále jen "zvláštní užívání"), je třeba povolení příslušného silničního správního úřadu vydaného s předchozím souhlasem vlastníka dotčené pozemní komunikace. Zvláštním užíváním pozemní komunikace je například provozování reklamních zařízení nebo provádění stavebních prací na tělese pozemní komunikace nebo na silničním pomocném pozemku, umístění inženýrských sítí do tělesa komunikace, zřízení vyhrazeného parkovacího stání, zřizování a provoz stánků na pozemní komunikaci nebo na silničním pomocném pozemku. Zvláštním užíváním pozemní komunikace je také pořádání cyklistických závodů a jiných podobných sportovních, kulturních a zábavních akcí, avšak pouze za předpokladu, že by jimi mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích (pro určení, zda je splněna tato podmínka, je směrodatné vyjádření příslušného dopravního inspektorátu Policie České republiky). Silniční správní úřad vydá rozhodnutí o povolení zvláštního užívání na dobu určitou a v rozhodnutí stanoví podmínky zvláštního užívání. Zvláštní užívání spočívající v umístění a provozování reklamního zařízení může být povoleno nejdéle na dobu 5 let za podmínky, že reklamní zařízení nemůže být zaměněno s dopravními značkami nebo dopravními zařízeními a nemohou oslnit uživatele dotčené pozemní komunikace nebo jinak narušit provoz na pozemních komunikacích.

  3. Kdo je oprávněn v této věci jednat(podat žádost apod.)

    Osoba, v jejímž zájmu nebo kvůli jejíž činnosti má být zvláštní užívání pozemní komunikace povoleno; jsou-li takovým důvodem stavební práce, předkládá žádost zhotovitel.

  4. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

    Splnění všech požadovaných náležitostí.

  5. Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace

    Podejte žádost k příslušnému silničnímu správnímu úřadu.

  6. Na které instituci životní situaci řešit

    Obraťte se na příslušný silniční správní úřad.

  7. Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit

    Věcná příslušnost k vydání rozhodnutí zvláštního užívání se řídí kategorií a třídou pozemní komunikace, které má být použito jiným než obvyklým způsobem nebo k jiným účelům, než pro kterou je určena. Pro dálnice a rychlostní silnice je silničním správním úřadem Ministerstvo dopravy České republiky, pro ostatní silnice I. třídy krajský úřad, pro silnice
    II. a III. třídy obecní úřad obce s rozšířenou působností (Magistrát města Ostravy, odbor dopravy) a pro místní komunikace na území městského obvodu Krásné Pole pověřený obecní úřad (Úřad městského obvodu Krásné Pole, odbor majetkový a stavební úřad).

  8. Jaké doklady je nutné mít s sebou

    Požadavky žádosti určuje ustanovení § 40 vyhlášky Ministerstva dopravy č. 104/1997 Sb., kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích.

    Na úřadě předložte:

    • žádost o povolení zvláštního užívání pozemní komunikace,
    • dokumentaci nebo situaci, z níž jsou patrné parametry zvláštního užívání,
    • výpis z obchodního nebo jiného rejstříku (přikládají právnické osoby),
    • živnostenský list nebo jiný průkaz živnostenského oprávnění (přikládají fyzické osoby podnikající),
    • k vydání rozhodnutí o povolení zvláštního užívání pozemní komunikace je nutné stanovisko vlastníka (správce) dotčené pozemní komunikace,
    • může-li zvláštní užívání pozemní komunikace ovlivnit bezpečnost a plynulost silničního provozu je nutné závazné stanovisko Policie České republiky, MŘ, dopravního inspektorátu. Pokud žadatel souhlas silničnímu správnímu úřadu nepředloží, silniční správní úřad si jej od vlastníka dotčené pozemní komunikace a od Policie České republiky vyžádá.
  9. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

    Předepsané formuláře nejsou stanoveny.

    Vzor formuláře žádosti o povolení ke zvláštnímu užívání místní komunikace dle § 25 odst. 6 písm. c) až e) zákona č. 13/1997 Sb. zde

  10. Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit

    Za povolení zvláštního užívání pozemní komunikace se vybírá správní poplatek, jehož výše závisí na délce trvání zvláštního užívání:

    • v případě vydání povolení zvláštního užívání na dobu kratší než 10 dnů činí správní poplatek 100 Kč,
    • na dobu kratší než 6 měsíců 500 Kč,
    • v ostatních případech 1 000 Kč.

    Od správního poplatku je osvobozeno vydání povolení ke zřízení parkovacího místa pro držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P a vydání dodatečného povolení zvláštního užívání pozemní komunikace v důsledku havárie.  

  11. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

    Silniční správní úřad rozhodne o žádosti do 30 dnů od podání žádosti, ve zvlášť složitých případech a v případech, kdy je nařízeno místní šetření, do 60 dnů od podání žádosti.

  12. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

    Účastníkem řízení o povolení zvláštního užívání pozemní komunikace je kromě žadatele také:

    • vlastník (správce) dotčené pozemní komunikace.

    Může-li zvláštní užívání pozemní komunikace ovlivnit bezpečnost a plynulost silničního provozu, je dotčeným orgánem:

    • příslušný dopravní inspektorát Policie České republiky (v případě místních komunikací na území MO Krásné Pole – Policie ČR, MŘ, dopravní inspektorát se sídlem Výstavní 55, Ostrava – Vítkovice).
  13. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

    Žadatel je povinen dodržovat podmínky rozhodnutí o povolení zvláštního užívání.

  14. Elektronická služba, kterou lze využít

    Tuto situaci není možné řešit zasláním žádosti elektronickou poštou.

  15. Podle kterého právního předpisu se postupuje

    Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích 

    Vyhláška č. 104/1997 Sb., kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích 

    Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích 

  16. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují

    Proti rozhodnutí lze podat odvolání. Odvolání se podává ke správnímu úřadu, který rozhodnutí vydal, a to do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí.

  17. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností

    Užití dálnice, silnice nebo místní komunikace jiným než obvyklým způsobem nebo k jiným účelům, než pro které jsou určeny, bez povolení silničního správního úřadu a nedodržení podmínek stanovených v povolení zvláštního užívání fyzickou osobou je přestupkem, za který lze uložit pokutu do 500 000 Kč. Zvláštní užívání pozemní komunikace bez povolení silničního správního úřadu a nedodržení podmínek stanovených v povolení zvláštního užívání právnickou osobou (kromě zřízení a provozování reklamních zařízení) je správním deliktem, za který lze uložit pokutu až do výše 500 000 Kč. Zřízení či provozování reklamního zařízení na dálnici, silnici nebo místní komunikaci nebo na silničním pomocném pozemku bez povolení silničního správního úřadu nebo nedodržení podmínek takového povolení právnickou nebo fyzickou osobou je správním deliktem, za který lze uložit pokutu až do výše 300 000 Kč.

  18. Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě
  19. Související životní situace a návody, jak je řešit

    Povolení uzavírky pozemní komunikace.
    Připojení nemovitosti na pozemní komunikaci (zřízení sjezdu).
    Připojení komunikace na jinou pozemní komunikaci (zřízení křižovatky).
    Návrh na změnu dopravního značení.

  20. Popis byl naposledy aktualizován

    28.02.2023

  21. Datum konce platnosti popisu

    Neuvedeno